W 2023 roku strażnicy miejscy podejmowali interwencje w stosunku do osób spożywających lub usiłujących spożywać alkohol w miejscach zabronionych. Spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych wiążą się zwykle z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, używaniem słów wulgarnych, zanieczyszczaniem miejsc publicznych i wywoływaniem zgorszenia.
W 2023 roku w wyniku przeprowadzonych kontroli oraz działań na terenie miasta ujawniono 597wykroczeń popełnionych przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W stosunku do sprawców wykroczeń popełnionych przeciwko przepisom ustawy zastosowano:
- 317 pouczeń,
- nałożono 250 mandatów karnych,
- w 12 przypadkach prowadzone są czynności wyjaśniające,
- do sądu skierowano 9 wniosków o ukarania.
W ubiegłym roku do Straży Miejskiej wpłynęły 192 interwencje dotyczące spożywania alkoholu w miejscach zabronionych i 1 159 interwencji dotyczących nieobyczajnego wybryku – zdarzeń związanych w większości z osobami nietrzeźwymi.
W 817 przypadkach w 2023 r. podjęto interwencję wobec osób nietrzeźwych, w tym 588 wobec osób bezdomnych, przebywających w miejscach publicznych, w sytuacjach, w których pozostawienie ich mogło zagrozić ich życiu lub zdrowiu albo porządkowi publicznemu.
Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym to czyn zabroniony w postaci wykroczenia, które sankcjonuje art. 431 ust. 1 w związku z art. 14 ust. 2a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Powołując się na te przepisy funkcjonariusz Straży Miejskiej może wystawić mandat w wysokości 100 złotych. Należy podkreślić, że wykroczeniem jest także usiłowanie spożycia alkoholu. Ta kwestia jest regulowana przez art. 431 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Mandat karny z usiłowanie spożycia alkoholu wbrew zakazowi wynosi od 20 do 500 zł. W tym, jak i w każdym innym przypadku osoba „złapana” ma prawo odmówić przyjęcia mandatu. Wówczas jednak sprawa kierowana jest do sądu. Za usiłowanie przyjmuje się zachowanie osoby lub też czynność wykonaną przez osobę, wskazujące na bezpośredni zamiar spożywania alkoholu. Jest to sytuacja ocenna, a każda interwencja jest rozpatrywana indywidualnie. Ostateczną decyzję, biorąc pod uwagę okoliczności zdarzenia, podejmuje funkcjonariusz. Jednocześnie sprawca wykroczenia jest informowany o przysługującym mu prawie do odmowy przyjęcia mandatu karnego.