Adres:ul. Otolińska 10, 09-402 Płock 

Telefon:tel.: 24 366 03 10 | fax.: 24 366 03 16 

Email:sekretariat@strazmiejska.plock.eu 

Mróz nie odpuszcza. Nadal apelujemy o czujność i empatię wobec bezdomnych.

Prognozy pogody zapowiadają w najbliższych dniach powrót niskich temperatur. Nocą mróz może być szczególnie niebezpieczny dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, starszych oraz wszystkich, którzy mogą mieć trudność z zapewnieniem sobie bezpiecznych warunków w okresie zimowym. 


Kolejny raz apelujemy do mieszkańców, aby zwrócili uwagę na znajdujące się w najbliższym, ich sąsiedztwie osoby samotne, nieporadne życiowo, które przebywają w opuszczonych czy nieogrzewanych pomieszczeniach, a także osoby nietrzeźwe. 

  

 

  


Działania Straży Miejskiej  mają charakter zarówno planowany, jak i reagujący na sygnały od mieszkańców. To właśnie zgłoszenia zaniepokojonych płocczan często pozwalają dotrzeć do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Sprawdzane są m.in. pustostany, klatki schodowe, altany śmietnikowe,  piwnice, wraki pojazdów.  


Podczas każdej  kontroli miejsc przebywania osób będących w kryzysie bezdomności strażnicy miejscy  informują, ich o dostępnych możliwościach pomocy, wskazują miejsca, gdzie można uzyskać schronienie, przeczekać silne mrozy ( ogrzewalnia), czy otrzymać wsparcie socjalne. W razie potrzeby sami proponują pomoc i podejmują działania, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa. 

  

 


Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, dzwoniąc na numer alarmowy 986 lub 112. Natomiast jeśli znamy miejsce pobytu osób narażonych na wychłodzenie, możemy poinformować o tym mundurowych za pomocą prostej w obsłudze aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.  


Bardzo często bezdomni przekonują strażników miejskich,, że żadnej pomocy nie chcą i doskonale sobie radzą. Czasami potrzeba wielu lat, by zrozumieli, że można żyć w inny sposób. Niektórzy swojego podejścia nie zmieniają, a są także tacy, którzy agresywnie reagują na strażników miejskich. Ważne jednak, by osoby nie mające dachu nad głową znali miejsce, do którego mogą iść się ogrzać i wiedzieli, że ich los nie jest służbom obojętny. 

  

  

 

  

Każdy z nas, w tych trudnych warunkach, powinien reagować na stan zagrożenia życia i zdrowia innych osób. Jeżeli widzisz osobę bezdomną, śpiącą na ławce, mającą problem 
z poruszaniem się o własnych siłach, wezwij służby. Wybranie w telefonie numeru alarmowego  może uratować czyjeś życie. 

Jeden telefon może uruchomić pomoc szybciej, niż myślisz ! ! 

  

 

  

 

  

 

  

 

  


 
 
Używamy plików cookies

Nasza strona internetowa korzysta z plików cookies, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia podczas przeglądania oraz umożliwić nam analizę ruchu i personalizację treści. Pliki cookies są wykorzystywane zarówno do celów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania witryny, jak i do celów analitycznych oraz marketingowych. Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub zmienić ustawienia dotyczące cookies, zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności. 

Więcej informacji