W Płocku również odbyło się ogólnopolskie liczenie osób w kryzysie bezdomności. Tradycyjnie do działań przyłączyła się Straż Miejska, która we wspólnych patrolach
z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej sprawdzała miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Akcję zleciło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Po raz pierwszy w tym roku, ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych mogło zostać przeprowadzone nie tylko w nocy z 3 na 4 marca, ale istniała również możliwość rozszerzenia działań w terminie 3-5 marca. W Płocku skorzystano z tej możliwości, bowiem oprócz nocnego liczenia, mieszany patrol prowadził działania również w czwartek tj. 5 marca w godzinach dopołudniowych.
Strażnicy miejscy z pracownicami MOPS-u podczas działań udawali się w znane obu instytucjom miejsca, gdzie przesiadują i gromadzą się osoby bezdomne m.in. ogrzewalnia, altany śmietnikowe, altanki na działkach, pustostany, piwnice, klatki schodowe.
W sumie w ponad kilkudziesięciu skontrolowanych miejscach podczas prowadzonych działań napotkano na ponad 20 osób. W Płocku szacujemy, że liczba bezdomnych to około 100 osób.
Badanie nie ograniczało się jedynie do liczenia bezdomnych. Podczas kontroli wypełniany, był "Kwestionariusz dotyczący osoby bezdomnej", w którym pytano m.in. o wiek, o to, jak długo dana osoba jest bezdomna, o przyczynę bezdomności, z jakich form wsparcia korzysta oraz jakiej pomocy oczekuje. Dane z kwestionariusza pozwolą oszacować również grupę wiekową, płeć, wykształcenie, obywatelstwo i stan cywilny badanych osób.
Warto zauważyć, iż akcja liczenia bezdomnych ma również na celu zdobycie wiedzy o liczbie osób bezdomnych przebywających na terenie Płocka i ustalenie podstawowych danych o charakterze bezdomności w naszym mieście. Te informacje pozwolą na objęcie pomocą nieznanych dotychczas osób bezdomnych, nawiązania z nimi kontaktu oraz określą skalę migracji osób bezdomnych.
Z naszych doświadczeń z osobami bezdomnymi przebywającymi na terenie miasta wynika, że przeważnie powodem bezdomności jest eksmisja, wymeldowanie, konflikty rodzinne, uzależnienia. Najczęstszym źródłem dochodu wśród osób objętych badaniem jest jakiś zasiłek oraz zbieractwo.
Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych prowadzane jest co dwa lata.



