Programy oraz działania realizowane przez Zespół Profilaktyki
Straży Miejskiej w Płocku
1. Akademia Lwa Honorka – program realizowany przez cały rok szkolny; nieprzerwalnie 11 lat.
„Akademia Lwa Honorka” to autorski program edukacyjny, składający się z cyklu słuchowisk i zajęć profilaktycznych. W każdą środę o godz. 10.10 na antenie Katolickiego Radia Diecezji Płockiej emitowane są słuchowiska(napisane i nagrane przez Funkcjonariuszy Zespołu Profilaktyki SM), ukazujące różnorodne zagrożenia na jakie narażone są dzieci każdego dnia i uczące jak im przeciwdziałać. Przedłużeniem oddziaływań edukacyjnych są: nagrania audycji z udziałem dzieci, tematyczne konkursy plastyczne, konkursy wiedzy, „Przegląd Dziecięcych Teatrzyków Profilaktycznych” itp. W związku z tym, iż program skierowany jest do dzieci młodszych, główne działania skoncentrowane są wokół zagadnień związanych z rozwojem umiejętności życiowych, samokontrolą, świadomością emocjonalną, komunikacją interpersonalną, rozwiązywaniem problemów w sytuacjach społecznych. Wszelkie działania dopasowane są do wieku i rozwoju poznawczego odbiorców, aby uniknąć zbędnego rozbudzenia ciekawości i pozyskania informacji nieadekwatnych do poziom wiedzy już posiadanej. Projekt posiada własna stronę Facebook celem ukazywania na bieżąco informacji z realizacji przedsięwzięcia, zaangażowania dzieci i ich rodziców oraz wychowawców. Obecnie w „Akademii Lwa Honorka” czynny udział bierze ponad 1800 dzieci.
2. „Wakacyjna Przygoda z Bezpieczeństwem” - lipiec – wrzesień; w tym roku szkolnym 11 edycja.
Akcja ma charakter cykliczny i skierowana jest do dzieci, które letni wypoczynek spędzają w mieście, w placówkach typu: świetlice środowiskowe, kluby profilaktyki środowiskowej, kluby osiedlowe. W każde wakacje, w przedsięwzięciu udział bierze ok.100 dzieci w wieku 5 – 17 lat.
Założeniem projektu pn. „ Wakacyjna Przygoda z Bezpieczeństwem” jest promowanie działań i poszerzenie wiedzy, na rzecz profilaktyki uzależnień i przemocy w rodzinie, a także edukacji dzieci w zakresie zdrowych i bezpiecznych sposobów spędzania czasu wolnego. Przez cały lipiec odbywają się różnorodne spotkania z uczestnikami projektu podczas których przekazywana i utrwalana jest wiedza z ww. tematyki, wykorzystując różnorodne formy pracy z uczestnikami. Dzieci i młodzież biorące udział w programie uzyskają umiejętności nawiązywania prawidłowych relacji społecznych i rówieśniczych, a także zdobywają wiedzę niezbędną w sytuacjach różnorodnych zagrożeń. Podczas realizacji programu, dzieci i młodzież doświadczają wspólnej i bezpiecznej zabawy bez używek, środków uzależniających i zachowań ryzykownych, a także zachowań przemocowych. Rezultatem są pozytywne doświadczenia, rozwijanie swoich zainteresowań i pasji, wzmocnienie emocjonalno –społeczne. Spotkania w ramach projektu pn. „Wakacyjna Przygoda z Bezpieczeństwem” dają wskazówki wszystkim uczestnikom akcji, iż uprawianie sportu, rozwijanie pasji, udział w różnorodnych formach aktywności społecznej, a także kontakt i akceptacja rówieśników, zaspokaja potrzeby podobne do tych, które skłaniają młodych ludzi do sięgania po substancje psychoaktywne. Ryzyko uzależnienia wzrasta, gdy pojawia się nuda, brak umiejętności odmawiania, a także brak wiedzy o szkodliwości zażywanych substancji.
3. „Feriowisko” – ferie zimowe; realizacja 7 lat.
Akcja skierowana jest do dzieci, które zimowy wypoczynek spędzają w mieście,
w placówkach typu: świetlice środowiskowe, kluby profilaktyki środowiskowej, kluby osiedlowe.
Założenia projektu profilaktyczno-edukacyjnego pn. „Feriowisko” realizowane są poprzez zajęcia warsztatowe, konkursy plastyczne oraz wiedzy, grę przestrzenną i inne formy zabawy. Zajęcia miały na celu poszerzenie wiedzy z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, uzależnień i przemocy, co w bezpośredni sposób wpływa na minimalizację zagrożeń ze strony ww. negatywnych zjawisk społecznych. Proponowane działania mają również ukazać uczestnikom jak należy wykorzystać zdobytą na zajęciach wiedzę, oraz jak należy reagować w przypadku kontaktu z takimi zjawiskami jak przemoc czy uzależnienie. Ważnym elementem zajęć jest wskazanie miejsc i osób do których młodzi ludzie lub ich rodziny mogą zwrócić się o pomoc.
4. „Moja bezpieczna droga do i ze szkoły” – cykl zajęć dla uczniów klas I – III Szkół podstawowych. Wyposażenie uczniów w zasób wiadomości i umiejętności dotyczących prawidłowego uczestnictwa w ruchu drogowym. Kształtowanie wyobraźni i myślenia przyczynowo – skutkowego.
5. „Odpowiedzialność prawna nieletnich” – zajęcia edukacyjne skierowane do uczniów klas I szkół ponadpodstawowych, celem uświadomienia kwestii związanych z odpowiedzialnością prawną nieletnich za czyny zabronione prawem. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach mających związek z łamaniem i nieprzestrzeganiem norm prawnych przez innych uczniów. Utrwalenie prospołecznych postaw wśród uczniów oraz umiejętności współdziałania w grupie.
6. „Bezpieczna zima” - cykl zajęć dla uczniów klas I – III szkół podstawowych oraz dzieci z najstarszych grup przedszkolnych, prowadzonych w okresie zimowym. Ustalenie zasad i miejsca bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie, na zamarzniętych zbiornikach wodnych, w pobliżu jezdni, na chodniku. Wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych. Zrozumienie przez dzieci konieczności wybierania bezpiecznych miejsc do zabawy.
7. „Bezpieczne lato” - cykl zajęć dla uczniów klas I – III szkół podstawowych oraz dzieci z najstarszych grup przedszkolnych, prowadzonych w okresie letnim. Wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku nad wodą, w lesie, w górach , na wsi, w kontaktach z osobami nieznajomymi i podczas podróżowania różnego rodzaju środkami transportu publicznego. Nauka bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach i miejscach. Uświadomienie dzieciom zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z kąpielisk oraz uwrażliwienie na skutki beztroskich i nierozważnych zabaw i zachowań w wodzie.
8. „Koleżanko , Kolego uważaj na obcego! - cykl zajęć dla uczniów klas I – III szkół podstawowych, mających na celu uzmysłowienie dziecku kto to jest osoba obca i na czym polega ograniczone zaufanie. Co to są intencję. Po czym rozpoznać czyjeś zamiary. Jak należy postępować w kontaktach z osobą nieznaną zarówno w świecie rzeczywistym jak wirtualnym. Dzięki spotkaniom poprawia się świadomość dzieci i umiejętność rozpoznawania i reagowania w trudnych, często niebezpiecznych sytuacjach.
9. „Uważaj Smartfon na drodze!” - Adresatami przedsięwzięcia są dzieci oraz młodzież szkolna, a następnie, poprzez najmłodsze pokolenie, dotarcie do ich rodziców i dziadków. Celem działań jest zaapelowanie do wszystkich uczestników ruchu drogowego i zwrócenie uwagi na narastający problem i eskalację zjawiska, zawartego w głównym przesłaniu projektu - „Uważaj - Smartfon odcina Cię od rzeczywistości !!”. Przekazanie informacji dotyczących powyższych zagrożeń oraz położenie nacisku na prawidłowe zachowanie wpływa bezpośrednio na podniesienie bezpieczeństwa wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego.
10. „Akademia młodego pasażera” –zajęcia skierowane do przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej, we współpracy z Komunikacją Miejską, na terenie zajezdni i w autobusie miejskim. Lew Honorek omawia jak prawidłowo poruszać się środkami komunikacji publicznej, przekazuje dzieciom informację dot. różnorodnych zagrożeń z tym związanych i uczy jak prawidłowo i bezpiecznie zachowywać się w czasie podroży. Celem jest kształtowanie pozytywnego zachowania i przekazanie zasad bezpiecznego podróżowania autobusem. Poprzez swoje działania chcemy skłonić przyszłych pasażerów do korzystania ze środków transportu publicznego jako szybkiej i przyjaznej środowisku alternatywy dla samochodu osobowego.